Örgülü Geotekstil Nedir?

Örgülü geotekstiller Zemin güçlendirme ve ayırma geosentetik malzemesi GTW geotekstil

Örgülü Geotekstil Nedir?

Örgülü geotekstil ya da jeotekstil keçe birbirlerini dik açıyla kesen yüksek mukavemetli ipliklerin örülmesi ile edilen, yüksek dayanımlı zemin güçlendirme ve zemin ayırma malzemeleridir.  %100 UV dayanımlı zemin güçlendirme geosentetik malzemesidir. Ana işlevi zemin güçlendirme olmakla birlikte geotekstiller geosentetikler alanında birçok fonksiyonu bir arada yerine getiren sayılı malzemelerdendir.

Örgülü jeotekstiller zemin içerisinde kullanıldığında önemli avantajlar sağlar;

 • Herhangi bir toprak yapısı üzerinde çökmelere, oturmalara neden olan en önemli kuvvetler zeminin kendi ağırlığı, üzerindeki yapılar ve dinamik yüklerdir. (araç, yaya, deprem vb.). Yüksek mukavemetli geotekstil malzeme zeminin taşıma gücünü arttırır.
 • Yük altında düşük uzama oluşturması nedeniyle yollarda takviye tabakası olarak kullanılır.
 • Zeminde oturma ve araç tekerleklerinin neden olduğu oyulma gibi deformasyonları en aza indirir.
 • Temel malzemesinin zeminle karışmasını önler ve dolguda kullanılan malzemenin kayıplarını en aza indirir.

Örgülü Geotekstil Ana İşlevleri

Örgülü geotekstil malzemeler yük altında düşük uzama oluşturmaları nedeniyle yollarda takviye tabakası olarak kullanılmaktadır. Yüksek çekme dayanımları ile zeminde oturma ve araç tekerleklerinin neden olduğu oyulma gibi deformasyonları en aza indirirler. Çekme donatısı olarak çalışmakla birlikte örgüsüz geotekstillerin ayırma özelliğine de sahip oldukları için temel malzemesinin zeminle karışmasını önlerler, dolguda kullanılan nitelikli mekanik malzemelerin kayıplarını en aza indirirler. Malzemenin ana işlevleri aşağıda verilmiştir;

Geosentetik zemin güçlendirme donatısı
Geosentetik zemin güçlendirme donatısı

Örgülü Geotekstil Zemin Güçlendirme İşlevi

Örgülü geotekstil düşük uzama yeteneğine sahip, doğada çözünmesi zor olan bir zemin güçlendirme malzemesidir. İçinde bulunduğu dolgu (zemin) tabakasında sürtünme ile çekme yüklerini karşılar. Zeminin taşıma gücünü önemli oranda arttırır.

Geogrid malzemelerin aksine sürekli yüzeyi sayesinde, içerisinde bulunduğu dolgu (zemin) tabakasında sürtünme ile çekme yüklerini karşılar. Bu davranış beton ile demirin arasındaki ilişkiye benzemektedir. Farklı bir yaklaşımla, örgülü jeotekstiller zeminin güçlendirme donatılarıdır.

Geosentetik ile iki zeminin birbirinden ayrılması
Geosentetik ile iki zeminin birbirinden ayrılması

Örgülü Geotekstil ile Zemin Ayırma

Zeminlerdeki oturma ve çökmelerin en önemli nedenlerinden biri kil yapıdaki temel tabakalarının suyun etkisi ile yukarıya çıkarak mekanik malzemeyi kirletmesidir. Granüler temel zemini içerisine çok az oranda karışan killi malzeme temel zemininin taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur.

Örgülü geotekstil zemin güçlendirme etkisinin yanında, tabandaki killi veya ince daneli malzemeye bir bariyer oluşturarak mekanik malzeme ile karışmasını engeller. İki farklı zemin katmanı birbirinden ayrılmış olur. Dolgu malzemesi kirlenmeden ve taşıma kapasitesini kaybetmeden işlevini yerine getirir. Zeminde çamurlanma engellenir, temelin yük taşıma kapasitesinde önemli bir artış sağlanır.

Örgülü geotekstil ve geogrid ile zeminde yük yayma
Örgülü geotekstil ve geogrid ile zeminde yük yayma

Zeminde Örgülü Geotekstiller ile Yük Yayma

Herhangi bir toprak yapısı üzerinde çökmelere, oturmalara neden olan en önemli kuvvetler zeminin kendi ağırlığı, üzerindeki yapılar, araç yükleri, yaya yükleri ve deprem gibi dinamik yüklerdir. Yüksek çekme dayanımına sahip örgülü geotekstiller birim alana düşen yükü azaltarak uygulandıkları zeminin taşıma gücünü arttırırlar.

Örgülü geotekstil zemine gelen yükleri binalardaki radye temel gibi dağıtarak zemine yansıtır. Yükün bir kısmını sönümleyerek yerel çökmenin oluştuğu bölgelerin kenarlarında ters yönde çekme kuvveti oluşturur. Sonuç olarak, basit ve ekonomik bir uygulama ile oturmalar ve tekerlek izi oluşumları önemli derecede engellenerek daha güvenli yapılar inşa edilmiş olur.

Örgülü Geotekstillerin Kullanım Alanları

Örgülü geotekstiller zemin güçlendirme uygulamalarında sıklıkla tercih edilirler. Çekme donatısı olarak çalıştıkları zemin içerisinde ayırma ve yük yayma kapasiteleri ile birçok işlevi bir arada yerine getiren nitelikle geosentetik malzemelerdir.

Örgülü geoteksil ile yol ve zemin güçlendirme uygulaması
Örgülü geoteksil ile yol ve zemin güçlendirme uygulaması

Örgülü jeotekstil uygulamalarına aşağıdaki örnekler verilebilir;

 • Zemin Güçlendirme Uygulamaları
 • Bina Temelleri
 • Toprak Dolguların Altında
 • Zemin ve asfalt güçlendirme
 • Sert zemin uygulamaları altında
 • Ayırma işlevi ile toprak ve granüler zemin ayırma
 • Çamur engelleme
 • Hafif Dolguların Korunması
 • İstinat Duvarları Flexi Sistemler
 • Zayıf Zeminlerin Islahı

GTW Örgülü Geotekstiller

Örgülü jeotekstiller çekme mukavemetlerine göre farklılık gösterirler. Proje özellikleri, zemin tipi, malzeme üzerine gelebilecek yükler dikkate alınarak en uygun dayanımda örgülü malzeme seçimi yapılır. Malzeme çekme dayanımı uygulama üzerindeki yüklere göre projelendirilmelidir. GTW Örgülü geotekstiller standart olarak 40 kN/m çekme yükü dayanımından başlayarak 105 kN/m çekme değerine kadar ulaşmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


Bu ürünü sepete eklediniz: