Geofoam Avantajları

Geofoam kullanım avantajlar

İnşaat sektöründe kullanılan dolgu malzemeleri arasında Geofoam en hafif malzeme olarak öne çıkmaktadır. Malzemenin kullanım ömrü diğer inşaat malzemelerinin özellikleri ile benzer olup, fiziksel özelliklerini mühendislik kullanım süresi içerisinde korur. EPS blokların kullanımı mühendislere proje ve uygulama aşamasında önemli avantajlar sağlar. Geofoam kullanımının avantajları ve öne çıkan özellikleri aşağıda verilmiştir;

Kolay Şekil Verilebilir

Geofoam blokların ana boyutlandırması fabrika ortamında proje özelliklerine göre yapılır. Saha uygulamasında malzeme rahatça kesilip şekillendirilebilir. İstenilen geometrik şekiller rahatlıkla verilebilir.

EPS Bloklar Kolay Uygulanır

Geofoam kullanımının avantajları arasında sahada uygulama kolaylığı öne çıkar. Bloklar inşaat sahasına hazır halde gelir ve uygulanır. İstenildiği takdirde sahada da şekil verilebilir, sahada stoklanabilir.  İskele sistemine gerek kalmaz, rahatça kaldırılıp taşınabilir. EPS bloklar özellikli aletler kullanılmadan el ile uygulanabilir. Ağır inşaat makinelerinin yatırım ve işletme giderlerini önemli oranda azaltır.

Güvenilirliği Kanıtlanmış Malzeme

EPS hafif dolgu malzemesi dünya çapında 60 yılı aşkın süredir mühendislik problemlerine çözüm olmaktadır. EPS Geofoam uluslararası şartnameler ve akademik çalışmalar ile standartları tanımlanmış bir malzemedir. Proje özelliklerine göre farklı basınç dayanımlarında üretilmektedir. Geofoam asgari özellikleri ASTM 6817 ile tanımlanmaktadır. Geofoam bloklar üreticiler tarafından performans garantisi ile şartnameler dikkate alınarak üretilir.

Geofoam fiziksel ve mekanik özellikleri öngörülebilir, homojen yapıda bir malzemesidir. Bu da mühendislerin tasarım aşamasında çok daha kesin hesap yapabilmelerini sağlar. (Hafif zemin malzemeleri ve karışımların davranışını belirlemek çok daha detaylı ve zor bir işlemdir.)

Diğer Malzemelerde Etkileşime Girmez

Geofoam kırılmaz, diğer malzemelere karışmaz. Geofoam etrafındaki zeminleri kirletmez. Kullanıldığı yerden sökülüp yeniden kullanılabilir. Uygulama ortamında biyolojik olarak çözünmeye uğramaz.

Geofoam Çok Hafiftir

Geleneksel dolgu malzemelerini yaklaşık olarak %1’i ağırlıktadır. Geofoam aynı dayanımdaki zeminin %1-2 mertebesinde ağırlıktadır.

Dayanıklıdır

Farklı dayanımlarda üretilebilen EPS bloklar ağır trafik yüklerini rahatlıkla taşıyabilir. Geofoam dünya standartlarında üretildiğinde ve uygulandığında kalıcı bir inşaat malzemesidir. Malzeme boyutsal kararlılık gösterir.

Geofoam İmalat Süresini Azaltır

Geofoam kullanımının avantajları arasında en önemli etken de imalatın çok hızlı olmasıdır. Özellikle şehir içinde yapılan imalatlarda altyapı deplasmanlarını azaltır, trafiğin durmasına neden olan durumları aza indirger. Geofoam imalatının en önemli özelliklerinden biri de çalışmaların (dolgu serme, sıkıştırma vb.) hava şartlarından etkilenmemesidir.

Geofoam diğer dolgu malzemelerinin aksine nitelikli iş makineleri ile yüksek maliyetlere neden olan serme/sıkıştırma işlemini tamamen ortadan kaldırarak büyük ekonomi sağlar. Dolgu imalatlarında proje süresini belirleyen en önemli etkenlerden biri de dolgu malzemesinin oturma süresidir. Bu durum seneler alabilir. Geofoam ise oturmaz. Bu nedenle beklemeye gerek yoktur.

Geofoam uygulaması çok hızlıdır. Sahaya gelen malzeme istenilen ölçülerde kesilerek şaşırtmalı olarak uygulanır.

Yüksek Enerji Emme Kapasitesine Sahiptir

Özellikle deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde deprem enerjisini emen sönümlendirici yapısı ile depreme karşı büyük performans gösterir.

İyi Bir Yalıtım Malzemesidir

Geofoam diğer avantajlarının yanında çok iyi bir yalıtım malzemesidir. Özellikle donma çözünme etkilerinin çok yaşandığı zor iklimlerde, mükemmel yalıtım özelliği ile asfaltta ve üzerindeki yapılarda çatlakların oluşumunu engeller.

EPS Geofoam Suyu Geçirmez

Geofoam ‘un kapalı hücre yapısı su emilimini engeller.

Sürdürülebilir Bir Malzemedir

Geofoam dönüştürülebilir ve çevreci bir malzemedir. Aşırı hafif olması nedeniyle geleneksel dolgu malzemelerinin aksine geofoam uygulamalarında daha az sayıda ve daha hafif nakliye araçları kullanılır. Bu durum daha az yakıt emisyonu ve daha az hava kirliliği sağlamaktadır. Ayrıca taşınan malzemenin hafif olması karayollarındaki aşınmayı azaltarak, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Geofoam Ekonomik Olarak Avantajlıdır

Geofoam doğru kullanıldığında geleneksel dolgu malzemeleri ile yapılan uygulamaların aksine ekonomik ve hızlı çözümler sağlamaktadır. Geleneksel uygulamalarda dolgu malzemesi ince katmanlar halinde tekrarlı sıkıştırılarak imalat yapılmaktadır. Bu durum inşaat makinelerinin ağırlıklı kullanılmasını gerektiren, yakıt sarfiyatı yüksek olduğu uzun süre gerektiren imalatlardır. Ayrıca imal edilen dolgunun sıkışma oranı sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Aşırı zayıf zemin durumlarında geleneksel dolgu malzemelerinin kullanıldığı takdirde konsalidasyon ve oturmaların tamamlanması için önemli bekleme süreleri gerekmektedir. Geofoam hızlıca yerleştirilir. Serme ve sıkıştırma ekipmanlarına ve konsolidasyon süresine gerek yoktur, imalat hızı hava şartlarından etkilenmez.

Geofoam hafif dolgu malzemesi sıradan dolgu malzemelerine oranla maliyetli gözükebilir. Projenin geneline bakıldığında ise fark ortaya çıkmaktadır. İşçilik sürelerindeki önemli azalma, oturma beklenmesi nedeniyle oluşacak diğer giderlerde azalma, Geofoam malzemesinin aşırı hafif olması nedeni ile dolgu miktarındaki önemli azalmalar da dikkate alındığında önemli ekonomi sağlanır.

Bu gönderiyi paylaş