EPS Geofoam Nedir?

EPS geofoam hafif dolgu uygulaması

EPS Geofoam Nedir?

EPS Geofoam basit olarak mühendislik uygulamalarında kullanılan her türlü köpük malzemenin genel adıdır. Genişletilmiş Polistiren EPS 1960’lardan günümüze zemin mühendisliğinde sıkça kullanılan hafif ve gözenekli yapıda polimer bir malzemedir. Birinci sınıf malzemeden, dünya standartlarında üretilmiş EPS bloklar, geoteknik mühendisliğinde “Geofoam” olarak isimlendirilir. Hafif dolgu sistemi yüksek yük taşıma kapasitesine sahip, çok hafif, kolay şekillendirilebilir ve uzun ömürlü bir yapı malzemesidir. Dünya çapında 60 yılı aşkın süredir güvenle kullanılan Geofoam hafif bloklar mühendislik problemlerine hızlı, güvenli, ekonomik ve çevreci çözümler sağlamaktadır.

EPS bloklar granüler polistiren boncukların ön şişirme ve kalıplanması neticesinde blok formunda üretilirler. Hafif dolgu sistemi proje ihtiyaçlarına uygun olarak belirli basınç dayanımı, çeşitli şekil ve boyutlarda üretilmektedir.

Geofoam Leed uyumlu projelerin geliştirilmesi ve uygulanmasında kentsel ısı adası etkisini azaltmak için kullanılan çevreye duyarlı bir üründür.

Geçmişten Günümüze Geofoam

EPS Geofoam teknolojisi ilk olarak 1972 yılında “Norveç Yol Araştırma Laboratuvarı” tarafından karayolu uygulamalarında oturmaların azaltılması amacıyla hafif dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır. Hafif dolgu blokları 159 nolu otoyolun Oslo yakınlarında Flom Köprüsü yaklaşım dolgusunda meydana gelen toplam oturmaları önlemek amacı ile inşa edilmiştir. 10 m kalınlığında yumuşak kil katmanının üzerinde yer alan 3 m kalınlığındaki turbalık zemin üzerinde inşa edilmiş otoyol kesiminde uygulama öncesinde toplam 80 cm oturma meydana gelmiştir. Bu uygulamada 1 metre yüksekliğe sahip 20 kg/m³ yoğunlukta EPS Bloklar kullanılmıştır.

İlk geofoam otoyol uygulaması

1970’li yıllarda kullanılmaya başlayan hafif dolgu malzemesi geofoam ilk olarak İskandinav ülkelerinde, daha sonra Batı Avrupa, Amerika ve Japonya’da kullanılmaya başlanmıştır. Oslo’da gerçekleştirilen Geofoam uygulamasının önemli başarı elde etmesi nedeniyle ilk uluslararası konferans 1985 yılında Norveç’te yapılmıştır. Mühendisler önceki çalışmalarda elde edilen sonuçları, yeni uygulama alanlarını ve proje bilgilerini paylaşmışlardır. “Birinci Uluslararası Geofoam Konferansı” sonrasında bu malzemenin özellikle problemli zemin şartlarının olduğu alanlarda hafif ağırlık dolgu malzemesi olarak kullanılmasına başlanmıştır.

Sonrasında sırasıyla Japonya(1996) ve Amerika Birleşik Devletlerinde (2001) Geofoam üzerine uluslararası konferanslar düzenlenmiş, bilgi paylaşımı ve gelişmeler irdelenmiştir. 1985-1987 arasında Japonya’da 2.000 projede yaklaşık 1,3 milyon metreküp hacminde Geofoam hafif dolgu malzemesi uygulaması yapılmış, bu uygulamalar hafif dolgu malzemesi olarak Geofoam ’un potansiyel avantajlarını ortaya çıkartmıştır.

Amerika birleşik devletlerinde ilk geofoam kullanımı 1989 senesinde Durango ve Mancos, Colorado karayolunda gerçekleştirilmiştir. Aşırı yağışlar nedeniyle karayolunun bir bölümünde heyelan meydana gelmiş, bu problem Geofoam ile kara yolu şevlerinin teşkil edilmesi ile düzeltilmiştir. Geleneksel çözümler göz önüne alındığında, bu projede Geofoam hafif dolgu malzemesi kullanılması neredeyse 500% gibi büyük bir maliyet azalmasına neden olmuştur. Aynı şekilde 1997-2001 arasında Utah’da yapılan uygulamada önemli ekonomi sağlanmıştır.

Geofoam günümüzde ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir hafif dolgu teknolojisi haline gelmiştir. Movea Mühendislik olarak son 10 yılda Baspor® GEO hafif dolgu sistemi ile birçok başarılı proje ve uygulamalar gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu gönderiyi paylaş