Geocell Kaynak Açıklığı Nedir?

Geocell Kaynak Açıklığı Nedir?

Geocell Kaynak Açıklığı Nedir?

Geocell Kaynak/Yapıştırma Açıklığı (W)

Hücresel dolgu sistemi özellikleri arasında en önemli parametre olan geocell kaynak açıklığı, malzeme şeritlerinin fabrika ortamında ultrasonik ses sistemi ile yapıştırılma aralığıdır. Kaynak açıklığı ya da yapıştırma mesafesi ile ifade edilen bu parametre açılmış hücrelerin en ve boyunu belirler. Kaynak açıklığı arttıkça açılmış hücre ebatları büyür, küçüldüğü takdirde ise hücre iç ölçüleri küçülür. Bir başka deyişle, hücrelerinin açılmış haldeki ölçüleri (göz açıklıkları) kaynak açıklığına bağlıdır.

Geocell ürünleri ilk önce kaynak açıklığı sonra da hücre yüksekliği verilerek ifade edilir. Örnek olarak GW330/150 ürününün kaynak açıklığı 330 mm, yüksekliği ise 150 mm’dir. Geocell malzemesi tanımında dünyada standart olarak kaynak açıklığı (W) kullanılmaktadır.

Geocell Kaynak Açıklığı ve Göz Açıklığı İlişkisi

Geocell kaynak açıklığı ve göz açıklığı genellikle çok karıştırılan parametrelerdir. Göz açıklığı geocell kaynak açıklığına bağlı bir parametredir. Basit bir şekilde yazmak gerekirse; Göz açıklığı hücresel dolgu sistemi açıldığında ortaya çıkan petek yapıdaki hücrelerin en ve boylarıdır. Dolayısıyla yapıştırma aralığı dar olan hücresel dolgu sistemi küçük göz aralıklarına sahiptir. Diğer yandan kaynak aralığı (W) büyüdükçe hücrelerin göz ölçüleri de büyür. Kaynak açıklığı hücre kapalıyken iki yapıştırma mesafesi arası iken, göz açıklığı ise açılmış hücrenin iç ölçüleridir.

Standart Geocell Kaynak Açıklıklarımız

Standart olarak Geocell kaynak açıklıkları 330 mm ile 712 mm arasında değişmektedir. En çok tercih edilen kaynak açıklıkları 345 mm, 450 mm, 500 mm, 660 mm gibi ölçüler olmaktadır. Bununla birlikte 330 mm kaynak açıklığına sahip geocell en küçük göz açıklığına sahiptir. Bu nedenle geocell GW330 Geocell küçük hücreli geocell olarak isimlendirilmektedir. 450 mm kaynak açıklı GW450 Geocell sistemi ise orta boyutlu geo web olarak isimlendirilmektedir. Bunun yanında kaynak açıklığı 660 mm olan GW660 geocell ve üzeri hücresel dolgu sistemleri ise büyük boyutlu geohücreler olarak adlandırılmaktadır.

Görselde H:10 cm yüksekliğinde, farklı kaynak açıklığına sahip hücresel dolgu sistemlerinin boyutları karşılaştırılmıştır. Bu görselde en büyük ebatlara sahip olan geocell GW660/100, en küçük ebatlara sahip olan geohücre ise GW330/100 olarak verilmiştir. Bu malzemelerin seçimi ise uygulama tipi ve proje özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Projeniz için en doğru malzemeyi seçmek için uzman teknik ekibimizle iletişime geçin.

Geocell Hücresel dolgu sistemi kaynak yapıştırma aralıklarının karşılaştırılması
Geocell Hücresel dolgu sistemi kaynak yapıştırma aralıklarının karşılaştırılması

Geocell Parametreleri

Geocell hücresel dolgu sistemi özellikleri proje özelliklerine göre değişmektedir. Petek yapıdaki bu özel malzeme proje özellikleri ve ihtiyaca göre farklı ebatlarda üretilir. Hücresel dolgu sistemi kaynak açıklığı, hücre yüksekliği ve şerit kalınlığı olmak üzere 3 ana özellik ile ifade edilir. Bu özellikler arasında kaynak açıklığı ve malzeme yüksekliği en önemli parametrelerdir. Bu parametreler aşağıdaki şekilde verilebilir;

geocell kaynak açıklığı

Kaynak Açıklığı (W)

Geocell şeritlerinin birbirine yapıştırılma aralığıdır. Kaynak aralığı hücresel dolgu malzemesi için en önemli parametrelerden biridir.İncele »
Geocell Yüksekliği

Hücre Yüksekliği (H)

Geocell hücrelerinin yüksekliğini ifade eder. Hücreler 50 mm ile 200 mm arasında farklı yüksekliklerde üretilmebilmektedir.İncele »
Geocell Hücresel dolgu sistemi şerit kalınlığı

Şerit Kalınlığı (t)

Geocell şeritlerinin kalınlığını ifade eder. Daha kalın şeritler daha yüksek çekme dayanımlı hücresel dolgu sistemi üretimine imkan verir.İncele »

Bu gönderiyi paylaş