Hücresel Dolgu Kaynak Açıklığı

Hücresel dolgu sistemi kaynak açıklığı hücre kapalı durumda iken iki yapıştırma aralığı arası mesafe olarak tanımlanır. Genellikle 330 mm, 450 mm, 600 mm, 660 mm gibi farklı kaynak açıklıkları standart olarak üretilmektedir. Bununla birlikte göz açıklığı ise geocell hücresi açıldığında oluşan petek şeklinde yapının eni ve boyudur. Örnek vermek gerekirse 330 mm kaynak açıklığında bir malzemenin göz açıklığı yaklaşık 210 mm x 250 mm olmaktadır. 660 mm kaynak açıklığında büyük hücrenin ise göz ölçüleri 420 mm x 490 mm’dir.

Bazı durumlarda hücresel dolgu kaynak açıklığı ve göz açıklığı konularında aldatıcı parametreler kullanılmaktadır . Örnek olarak 450 mm hücresel dolgu sistemi olarak bilgi verilmektedir. Burada malzemenin göz açıklığı mı yoksa kaynak açıklığı mı olduğu belli değildir. Eğer 450 mm kaynak açıklığı ifade ediliyorsa, malzeme göz açıklıkları 280 mm x 320 mm olmaktadır. Fakat kimi üreticiler ortalama 450 mm göz açıklığına sahip 660 mm kaynak açıklığında bir hücresel dolgu sistemini de 450 milimetrelik geohücre olarak ifade edebilmektedir. Bu da akıl karışıklığına neden olmaktadır ve müşteriler yanıltılmaktadır.

Geocell Hücresel dolgu sistemi kaynak yapıştırma aralıklarının karşılaştırılması
Geocell Hücresel dolgu sistemi kaynak yapıştırma aralıklarının karşılaştırılması

Yukarıdaki görselde aynı yükseklikte fakat 3 farklı kaynak açıklığına sahip geocell ürünleri görülmektedir. Görselde de görüldüğü üzere kaynak açıklığı arttıkça malzeme iç ölçüleri de genişlemektedir. Hücresel dolgu sistemlerinde proje detaylarına göre farklı kaynak açıklığında ve farklı yükseklikte malzemeler kullanılmaktadır.

Detaylı bilgi için hücresel dolgu sistemi özellikleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.